Kao što smo u tekstu o PISA testovima napomenuli, na vrhu svih lista nalazi se Finska. U čemu je tajna zemlje hiljadu jezera ili zemlje sa najboljim obrazovanjem, kako vam drago.
Istina je da je Finska među tri evropske zemlje koje najviše odvajaju za obrazovanje, nekih 1200 evra po učeniku, ali to je i dalje manje nego u SAD ili Južnoj Koreji. Školovanje je besplatno u osnovnoj školi, ali zaista besplatno, sa besplatnim prevozom, obrocima, savetovanjima i udžbenicima, srednjoškolci plaćaju samo udžbenike, a besplatno je i studiranje i obrazovanje odraslih. Izuzev države, škole imaju i veliki broj privatnih sponzora koji pomažu da se ovakav sistem održava.
U školu sa 7 godina
Za razliku od nekih zemalja gde đaci polaz u školu sa pet godina, u Finskoj školarci postaju sa 7 godina. Osnovna škola traje devet godina, prvih šest godina je razredna nastava, a predmetna traje tri godine. Prava diferencijacija se vrši sa 16 godina prema uspehu polaznika kada učenici kreću u srednju školu koja traje tri godine mada se može završiti i za dve ili četiri. U školama se uče četiri strana jezika i to zaista uče. Sistem ocenjivanja je takav da se ocene kreću u rasponu od 4 do 10 gde u jednom odeljenju maksimalnu ocenu 10 ima jedan do dva đaka (za razliku od naših odeljenja sa 2/3 odlikaša čije je znanje dosta klimavije). Na svaka dva meseca đaci pišu šta im se svidelo, a šta nije u školi i na osnovu toga se dobijaju povratne informacije. U srednjoj školi postoji određen broj obaveznih, ali i veliki broj izbornih predmeta višeg ili nižeg nivoakoje učenici sami određuju prema svojim potencijalima, sklonostima i interesovanjima.
Nastavnik u Finskoj
Biti nastavnik u Finskoj je prestiž i za 700 mesta na pedagoškoj akademiju u Helsinkiju konkuriše i po 5-6000 svršenih srednjoškolaca. Plate finskih profesora su korekten, ali ništa preterano i da je finansijski momenat bio presudan ovo zanimanje ne bi bilo toliko popularno. Nastavnici se doživljavaju kao prijatelji, učenici im se obraćaju po imenu i njihova diskusija sa učenicima teče u dva smera.
Finci svoj uspeh objašnjavaju principima ravnopravnosti i jednakih mogućnosti za sve, fleksibilnošću i individualnim pristupom svakom učeniku sa kojim se ostvaruje saradnja, a ne prisila, visokokvalifikovanim i motivisanim kadrovima.
Оставите одговор