Šta su PISA testovi?
PISA je skraćenica od „Programme for International Student Assessment“(Program za međunarodno testiranje učenika) i predstavlja međunarodnu proveru veština i znanja koja poseduju učenici. Realizuje se od 1997. godine i održava se svake treće godine tako da će sledeće testiranje biti 2015. godine. Najveće dostignuće ovog testiranja je upoređivanje funkcionalnog znanja učenika iz različitih delova sveta. U velikom broju zemalja rezultati ovih testova služe kao osnova razvoja obrazovanja i te zemlje među svojim strateškim ciljevima postavljaju bolji rezultat na ovom testiranju. Neke zemlje ne pridaju značaj ovom testu.
Ko učestvuje?
U poslednjem testiranju su učestvovali učenici iz 74 zemlje. PISA ocenjuje petnaestogodišnje učenike u tri oblasti: čitanje, matematika i prirodne nauke. U pitanju je testiranje funkcionalnih znanja, tj. primena onog u školi na konkretnim problemima.
Kakvi su rezultati?
Vrh (rang-liste se daju posebno za svaku kategoriju) su zaposeli učenici iz Finske, sa Dalekog Istoka, Kanade, Novog Zelanda, Australije. Slovenija je iznad proseka i nešto bolja od učenika iz SAD i Velike Britanije. Hrvatska je oko 40. pozicije, Srbija oko 45. sa napretkom u broju poena i plasmanu, ali i dalje prilično ispod prosečnih 500 (matematika 442, prirodne nauke 443, čitanje 442 poena), nešto niže su učenici iz Crne Gore, a na začelju su Indija i Kirgistan.
Kako izgledaju konkretni PISA testovi? Preuzmite ih sa sledećih linkova:
http://www.pisaserbia.org/download.html
http://www.iccg.co.me/ispitni/images/PISA/Pisa_PRIRODNE%20NAUKE.pdf
http://www.iccg.co.me/ispitni/images/PISA/Pisa_MATEMATIKA%20.pdf
http://www.iccg.co.me/ispitni/images/PISA/Pisa_CITANJE.pdf
Оставите одговор